Ресторантската верига на Джейми Оливър страртира процедура по несъстоятелност, поставяйки 1300 работни места в риск, след като отслабването на паунда, свързано с решението на страната да излезе от Европейския съюз (ЕС), е увеличило разходите на заведенията, които вече не обслужват достатъчен брой хора, предава Bloomberg.
Компанията на знаменития британски готвач подаде уведомление във Върховния съд за администрация, процес, подобен на Защитата по глава 11 в Съединените щати - (т. нар. Chapter 11 от законодателството за несъстоятелността, което дава възможност на компанията да опита да се преструктурира). Производството включва 25 ресторанта – Jamie’s Italian, Barbecoa steakhouse и Fifteen eateries във Великобритания, но не и тези от международното му подразделение.
През последните няколко години Оливър се опита да съживи ресторантьорския си бизнес на фона на трудния потребителски пазар, силната конкуренция и нарастващите разходи. През миналата година главният готвач, който изгради голяма телевизионна империя, сключи договор за т. нар. доброволна организация Jamie’s Italian. Такава процедура позволява на бизнеса да съкращава магазини и обекти и да намалява наемите. През 2017 г. известният британски готвач затвори шест от своите италиански ресторанта във Великобритания. Ресторантите в Абърдийн, Ексетър, Челтнъм, Ричмънд, Тънбридж Уелс и Лондон затвориха врати през първото тримесечие на годината, но това явно не бе достатъчно.
Оливър, известен по света с готварските книги и телевизионните си предавания, заяви, че е „дълбоко натъжен от този развой на събитията" и отправи благодарност към всички служители и доставчици, влагали сърце и душа в компанията повече от десетилетие.
Ресторантите на Оливър са последните жертви на сътресенията, които изпитва британският бизнес за ежедневните хранения, след като подобни удари понесоха Applebee, TGI Friday’s и Ruby Tuesday, както и веригите Byron Hamburgers, Gaucho, Carluccio's, Prezzo и Strada